Ile goi się tatuaż? Jak długo? Etapy gojenia tatuażu

ile goi się tatuaż

Opublikowano

w

Tatuaż jest trwałym zdobieniem ciała, ale aby osiągnąć pożądany efekt, konieczne jest prawidłowe gojenie. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni i jest bardzo ważny dla utrzymania jakości tatuażu oraz zapobiegania powstawaniu stanów zapalnych i zakażeń. Warto znać etapy gojenia tatuażu, aby wiedzieć, czego można się spodziewać i jak zadbać o swoje ciało, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Jak długo goi się tatuaż?

Gojenie tatuażu może trwać od 2 do 4 tygodni, w zależności od jego rozmiaru, stopnia skomplikowania, oraz miejsca na ciele, w którym został wykonany. Proces gojenia tatuażu jest indywidualny dla każdej osoby, jednak średnio można spodziewać się, że po około 10 dniach niewielki tatuaż powinien być już dobrze zabliźniony, te większe natomiast mogą goić się nawet do miesiąca, ze względu na większą powierzchnię, która (podobnie jak przy poparzeniach) zajmuje więcej czasu przy regeneracji. 

Kiedy tatuaż jest zagojony?

Tatuaż jest uważany za zagojony, kiedy skóra powróci do stanu sprzed jego wykonania. Wszelkie zaczerwienienie, opuchlizna oraz strupki powinny zniknąć, a tatuaż powinien wyglądać tak samo, jak przed i po wygojeniu. Warto pamiętać, że może pojawić się łuszczenie się tatuażu, co jest normalne w procesie gojenia.  Natomiast po jego ustąpieniu możemy mówić kompletnym wygojeniu. 

Etapy gojenia tatuażu

Proces gojenia tatuażu można podzielić na kilka faz:

  1. Zaczerwienienie tatuażu i siniaki po tatuażu – zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych kilku godzin po wykonaniu tatuażu i znikają w ciągu kilku dni
  2. Łuszczenie się tatuażu i opuchlizna po tatuowaniu – skóra może być lekko opuchnięta i łuszczyć się, co jest normalne w procesie gojenia. Opuchlizna częściej występuje w większych tatuażach, natomiast te miejsce w większości przypadków goją się bez tego, a występuje jedynie złuszczanie. 
  3. Strupki na tatuażu – zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku dni po wykonaniu tatuażu i znikają po około tygodniu. 
  4. Gojenie tatuażu – skóra powinna powrócić do stanu sprzed wykonania

Jeśli nasz tatuator zastosował folię second skin, należy ją trzymać przez pierwszy etap gojenia. Nie oznacza to jednak, że po jej zdjęciu nasz tatuaż od razu zacznie się łuszczyć. Nie zawsze się tak dzieje, w większości przypadków dalej jest to otwarta rana, na którą trzeba szczególnie uważać.

Podsumowanie

Gojenie tatuażu jest długim procesem, ale ważne jest, aby być cierpliwym i postępować zgodnie z instrukcjami tatuażysty, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a jego etapy obejmują zaczerwienienie, opuchliznę, łuszczenie się skóry i pojawianie się strupków. Aby uniknąć zakażenia i zapewnić jak najlepsze gojenie, należy unikać kontaktu z brudem, unikać opalania, a także stosować odpowiednie kremy i balsamy.

Tatuaż jest zagojony, gdy skóra przestaje się łuszczyć i powstają jedynie delikatne strupki, a tatuaż jest w pełni widoczny i trwały.  Dbając o swoje ciało i postępując zgodnie z instrukcjami tatuażysty, można cieszyć się pięknym tatuażem przez wiele lat.

Podsumowując, gojenie tatuażu wymaga cierpliwości i dbania o swoje ciało, ale jest to kluczowe dla uzyskania jak najlepszych rezultatów. Warto znać etapy gojenia tatuażu i stosować odpowiednie kosmetyki, aby zapewnić prawidłowe gojenie i cieszyć się pięknym tatuażem przez wiele lat.

Przeczytaj również:

Liczba głosów: 1 Ocena: 5/5

autor artykułu: tatuator Paweł

Autor: Tatuator Paweł Janicki

Łączę kreatywność, precyzję i finezję, tworząc wyjątkowe tatuaże dla moich klientów. Inspirują mnie sztuka, kultura i natura. Zawsze stawiam na jakość i bezpieczeństwo, stosując najlepsze narzędzia i materiały. Ciągle szukam nowych wyzwań, a moi klienci często są dla mnie inspriacją.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *